Автори/ки матеріалу: Дарина Шевчук, Вероніка Цикалюк, Анастасія Грунтківська, Марія Максимець, Богдан Сімонов

Матеріал опублікований на Ostroh.Info

Минув майже місяць після місцевих виборів голови Острозької ОТГ та депутатів до Острозької міської ради. Ми проаналізували дані, розробили діаграми та інтерактивні карти, аби ви краще розібралися в особливостях цьогорічного голосування.

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Цьогоріч вони проходили за новим Виборчим кодексом, а отже мешканці Острозької об’єднаної територіальної громади обирали голову та депутатів до міської ради. 5-го листопада Острозька міська територіальна виборча комісія склала протоколи про підсумки виборів 2020.

Явка

За офіційними даними, на Острожчині станом на 31 жовтня 2020 року зареєстровано 30339 виборців, з яких на цьогорічне голосування прийшла 10591 людина. Це – приблизно 35% від загальної кількості. Ці та усі дані нижче ми отримали на сайті Центральної Виборчої Комісії.

Політолог Віталій Лебедюк пояснює:

«Загалом, динаміка участі виборців у волевиявленні має негативну тенденцію. Кожні вибори засвідчують все більший рівень абсентеїзму (ухилення від участі у виборах – ред.). Ми спостерігаємо байдужість і високу явку коли мова йде про вибори «далеких» інституцій. Наступною причиною є розчарування виборців у політиках, депутатах та в політиці загалом. Велике піднесення та віра на зміни у 2019 році обернулися зневірою пересічного виборця у зміни як такі. Це досить негативне явище, що не тільки може спричинити до байдужості, а й цим можуть скористатися не проукраїнські політичні сили. Додатковою причиною низької явки є пандемія».

Голова ОТГ

За результатами місцевих виборів головою ОТГ став кандидат від політичної партії «ПроПозиція» Юрій Ягодка. Його підтримали 2254 виборці, більшість з яких живе в районі.
«У районі я отримав більшу підтримку через те, що працював головою Острозької районної державної адміністрації. Мене знають практично у кожному селі»,— стверджує Юрій Ягодка.

Перемогу Ягодки за рахунок району прокоментував політолог:

«Кандидат на посаду мера м.Острога Юрій Ягодка перебрав на себе позитивний імідж свого батька Петра Ягодки. Батько новообраного мера міста є керівником сільгосппідприємства СГПП «Розвазьке» (с. Розваж), яке має значну кількість паїв у Острозькому районі. Такий позитивний імідж господарника став основою для «подушки безпеки» у вигляді підтримки виборців. Решті кандидатам потрібно було суттєво нарощувати свою підтримку, тоді як син аграрія вже на старті мав близько 20-25%. Не треба забувати, що Острозька ОТГ єдина в регіоні, яка знаходиться в межах Острозького району. Відповідно, більша частина виборців проживає саме в сільській місцевості, а не в місті Острог.»

На другому місці опинився Богдан Турович. За нього проголосували 2184 жителі острозької громади. Він не переміг на жодній з виборчих дільниць Острога, втім отримав підтримку від жителів району.

«Я вважаю, що визначальним фактором у тому, що я не переміг, було не те, що я отримав більшу підтримку в районі. Швидше я недопрацював по деяких напрямках», — коментує поразку Богдан Турович.
Кандидату на посаду міського голови від «Європейської солідарності» для перемоги не вистачило лише 70 голосів. Про чесніть Богдан Турович каже таке:
«Насправді фальсифікацій не було. Вибори відбувалися чесно. Можливо поодинокі правопорушення були, але це не назвеш масштабною фальсифікацією. На мою думку, проблема була більше у тому, що ці вибори відбувалися за новим Виборчим кодексом. Ми мали справу з новим алгоритмом».
Попри лідерство Ягодки на трьох дільницях Острога, Турович набрав там ненабагато менше. Важливою дільницею для Ягодки став Розваж. Там він набрав 261 голос. Турович отримав сильну підтримку в Українці. Там він набрав 133 голоси.

Загалом, за посаду очільника Острога змагалися 8 кандидатів. Ось так виглядає карта з усіма дільницями ОТГ та кандидатами, що на них перемогли:

Острозька міська рада

Цьогоріч в Острозі участь у виборах брало 10 політичних партій.
За загальними підсумками виборів до Острозької міської ради 2020 лідерську позицію посіла партія “Європейська солідарність”, яка набрала 1783 голоси виборців. За політичну партію проголосувала більшість виборців саме з районних дільниць. Вона матиме 5 представників у міській раді.

Попри низькі рейтинги у самому Острозі член партії «Європейська солідарність» Віталій Олійник наголошує на їх підтримку в районі:
«На мою думку, вже історично склалося, що у сільській місцевості населення підтримує нашу партію. Можливо, інші політичні сили направляли більше сил у місто, яке в останні 2 тижні виборчих перегонів потрапило у червону зону, чим не мали змогу провести агітаційну роботу у повній мірі.»

Перемогу “ЄС” з відривом у 300 голосів вважає сумнівною Віталій Лебедюк:
«Кількість мандатів в раді не завжди пропорційний впливу фракції на прийняття рішень. Тут треба поглянути на те, як буде формуватися коаліція навколо новообраного міського голови, який балотувався від нового політичного проекту «Пропозиція». Практика показує, що на місцевому рівні прийняття рішень виконуються не політичною ідентифікацією, а спільними інтересами та місцевими умовами».

На другому місці партія «За майбутнє», від якої пройшло теж 5 представників. Від «Пропозиції», «Голосу», «Слуги народу» і «Громадського контролю» – по 4 кандидата, від «Батьківщини», «Сили і честі» – по 3 людини, від «Свободи» – 2. «Радикальна партія Олега Ляшка» не подолала поріг у 5%.

Голова обласної організації політичної партії «Сила і честь», депутат Рівненської обласної і Острозької міської рад Віталій Ундір розповів про свої враження від виборів. Його політична сила посіла 8 місце на Острожчині.

«Глобально, ми, майже, на рівні з партією «За майбутнє» і трішки уступили «ЄС». За півтора місяці ми ввійшли, майже, у всі ради Рівненської області. У нас більше 120 депутатів по Рівненській області. За такий короткий період часу з політичною силою, яка, на жаль, не є парламентською ПП, без фінансування (усе відбувалося за рахунок власних коштів), без підтримки з телебаченням – це надзвичайно серйозний результат».

Про співпрацю з іншими політичними силами він говорить таке:

«Ми однозначно готові до співпраці з усіма політичними, проукраїнськими силами, які вболівають за розвиток нашого краю, зокрема Острожчини. Стовідсотково не будемо брати участі в кулуарних домовленостях заради отримання посад, бо, на жаль, в своїй переважній більшості у будь-якій раді усе зводиться до того, щоб отримати ту, чи ту посаду. У такому участі брати не будемо, але готові до конструктивного діалогу».

Які саме люди пройшли до Острозької міської ради читайте в іншому нашому матеріалі.

«Вибори в територіальних громадах ще тривають , але вже простежуються певні тенденції. По-перше, у більшості громад до представницьких органів було обрано місцеві політичні проекти. По-друге, партія «Слуга народу» не була консолідуючою силою, а рівень її підтримки надалі зменшується. Однак, політичний проект «За майбутнє» виконував роль і можливо буде виконувати роль політичного проекту, який «підбиратиме» розчарований електорат «Слуги народу». По-третє, парламентські політичні партії не показали суттєвого рівня підтримки, що вказує на запит виборців на нові, якісні політичні партії. Якщо говорити про вибори голів територіальних громад, то тут суттєво інша ситуація. Близько 30% голів територіальних громад представляють партію «Слуга народу». І на це є
низка причин. Пропрезидентська політична партія намагалася залучати саме впливових та самодостатніх міських голів», – підсумовує політолог.
Нагадаємо, вже завтра відбудеться перша сесія VIII скликання Острозької міської ради.