Авторка: Вікторія Чернова

Наприкінці вересня цього року, до Дня міста, у центрі Василівки відкрили реставрований фонтан.

Ця подія одразу ж викликала бурхливу реакцію жителів міста: одні захоплювалися красою оновленого фонтану, інші – критикували та висловлювали своє незадоволення якістю будівельних робіт і непрозорістю у плані обрання відповідальних за реконструкцію організацій. Ось які коментарі зібрали новини про запуск фонтану у соціальних мережах:

 

Така неоднозначність викликає багато питань, але найголовніший із них – чи справді тендери, пов’язані з реконструкцією фонтану, були проведені нечесно? Саме на нього ми спробуємо знайти відповіді.

Наразі, згідно з даними пошуково-аналітичної системи .007, Василівська міська рада перевела різним фізичним особам-підприємцям і товариствам з обмеженою відповідальністю, що були дотичні до реконструкції фонтану, 2 811 248,28 грн.

Давайте разом спробуємо відслідкувати, кому і чому пішли ці кошти.

Речка Ніна Опанасівна: дрібні непрозорі підряди

Спочатку для реконструкції фонтану необхідно було розробити проєктну документацію. Створенням проєктно-кошторисної документації займалася ФОП Речка Ніна Опанасівна, за що отримала 93 071,77 грн. Відповідні документи договору можна переглянути на цій сторінці.

Окрім цього, з Речкою Ніною заключили договір на проведення робіт по здійсненню авторського нагляду по об’єкту.

Речка Ніна Опанасівна – колишня начальниця районного комунального підприємства «Василівка – Градпроект», а на момент укладення договору – членкиня виконавчого комітету міської ради. І хоча проведення цієї закупівлі без використання електронної системи не порушило чинних на той час правил у сфері публічних закупівель (його сума була нижчою за 200 тисяч грн), його не можна назвати таким, що знаходився б у рамках чесної
конкуренції та прозорості.

І це не єдиний випадок неконкурентних процедур за участю цього ФОПу. Згідно з даними Dozorro, усього за участі Ніною Опанасівною було проведено 24 таких закупівлі.

Основні роботи: ілюзія конкуренції та зв’язки підрядників із владою

В аукціоні на виконання робіт з реконструкції фонтану брало участь три товариства з обмеженою відповідальністю: «ПМК-21», «ЛЕВМІСЬКБУД» та «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД». Останній переміг в аукціоні.

Перемогти йому не завадив навіть той факт, що він залишив свою первинну пропозицію у майже 3,5 млн незмінною, тоді як конкуренти зменшили запитувану суму.

За розрахунком індексу ФОКС, цей тендер є незадовільним та має кілька ознак корупційної складової. Так, у нього низькі показники рентабельності, є ризики можливої неспроможності виконання своїх зобов’язань та ознаки сумнівної якості переможця.

Але на цьому ознаки непрозорості не закінчуються. Аналіз відкритих даних свідчить про те, що ТОВ «ПМК-21» та «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД» – це близькі між собою організації.

Директором «ПМК-21» є Панфілов Тимофій Юрійович, а «ПРОЕКТ-ЕКОБУДУ» – Михайлов Олександр Віталійович. У відкритій базі даних фахівців з обстеження інженерних систем будівель їхні прізвища зазначені поруч, дата видачі їхніх кваліфікаційних атестатів – однакова. Навіть  більше…вони мають однакову електронну скриньку, info-pmk21@ukr.net.

Аналіз метаданих тендерних пропозицій обох фірм свідчить про те, що документи, скоріше за все, були зроблені з одного пристрою.

Аналіз метаданих «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД». Аналіз метаданих «ПМК-21».

Усього ж ці фірми «конкурували» на аукціонах 7 разів.

Цікавою деталлю, яка свідчить про близькість фірм є й те, що серед списків найманих працівників «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД» знаходимо Щербіну Романа Петровича, а у «ПМК-21» – Щербіну Івана Романовича. Зі спільними працівниками «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД» та «ПМК-21» вже були помічені на попередніх тендерах, як повідомляють журналісти Наші гроші. Запоріжжя.

На https://reyestr.court.gov.ua/ компанія ТОВ «ПРОЕКТ-ЕКО-БУД» 9 разів згадується у справі про адміністративні правопорушення. – разом із «ПМК-21». У справі йдеться про порушення вимог до проведення чесних і прозорих державних закупівель у зв’язку з невідповідністю тендерної документації усіх переможців та учасників аукціону. Тобто, незважаючи на те, що всіма організаціями, що брали участь в аукціоні, були підготовлені документи, що не відповідають оголошеним критеріям, всі вони були допущені до участі в аукціоні, і навіть більше – ТОВ «ПМК-21» у ньому зміг перемогти. Такий результат проведеної процедури може свідчити про її корупційну складову.

Значно багатшу судову історію має безпосередньо «ПМК-21», зокрема, і пов’язану з кримінальною формою судочинства. Директор «ПМК-21», згідно до тексту ухвали, брав участь у незаконній схемі збагачення, в якій «за рахунок завищення об`ємів та цін, посадові особи ДЖКГ ЗОДА отримують неправомірну вигоду у розмірі 10 % від суми договорів підряду». Були щодо «ПМК-21» озвучені і підозри, що стосуються корупційних зв’язків із Василівською міською радою, зокрема «відомості щодо можливого привласнення посадовими особами Василівської міської ради грошових коштів при виконанні робіт по перекриттю даху  адміністративної будівлі Василівської міської ради, виконаних відповідно до бюджетних призначень та на підставі договору про виконання робіт». У єдиному державному реєстрі судових рішень розміщено ще кілька справ, в яких згадано про невиконання або неякісне виконання робіт цією організацією.

Але незважаючи на репутаційну плями в історії компанії та сумніви щодо спроможності виконання своїх зобов’язань, ТОВ «ПМК-21» продовжує брати участь в державних закупівлях Василівської міської ради, перемагати у деяких з них. Більше того – його директора Панфілова Тимофія Юрійовича щорічно нагороджують почесними грамотами Василівської міськради. У
чому ж секрет такої прихильності до пана Панфілова?

Секрет – у зв’язках. Як неодноразово повідомляв сайт Наші гроші. Запоріжжя, фірма «ПМК-21» тісно пов’язана із депутатом Запорізької облради від фракції «Наш край» Сергієм Грачовим. Який, у свою чергу, є членом постійної комісії з питань законності, боротьби з корупцією, регламенту, депутатської діяльності та депутатської етики, прав людини, свободи слова та інформації.

Післямова
Таким чином, василівчани отримали реконструкцію фонтану, що обійдеться міському бюджету приблизно у 4 млн грн. Але результат проведених робіт, так само як і прозорість проведених закупівель, такі ж неоднозначні, як і коментарі жителів Василівки щодо оновленої споруди. На перший погляд, помітна сучасна прикраса у центрі міста, яскраві барви та піклування про
туристичну привабливість, але якщо придивитися, можна помітити плями – корупційні, викликані залученням до реконструкції фірми знайомих і знайомих знайомих осіб, пов’язаних із владою, та мокрі – від калюж, що витікають із фонтану через незадовільну якість проведених робіт.