Завдання 4: Зробіть фактчекінг заяв і визначіть вердикт

«Львівщина – лідер у будівництві доріг. У 2017 році в області відремонтували 600 км автодоріг із залученням з різних бюджетів рекордної суми по Україні – понад 3 млрд гривень»

Перевіряємо дві тези даного твердження:  «лідер будівництва» та «протяжність відремонтованих доріг». 

Виберіть відповідні джерела перевірки інформації

Інформаційний запит до Міністерства освіти та науки України та до Львівської обласної державної адміністрації

Представники ЛОДА підтверджують інформацію про вісім шкіл, разом з тим, не зрозуміло чому  Олег Синютка та його підлеглі зараховують до списку два приватних навчальних заклади, адже адміністрація точно не доклалась до їх відкриття. Крім того, обидві школи розташовані у Львові, що є поза юрисдикцією ЛОДА.

А от у відповіді від Департаменту загальної середньої та дошкільної освіті МОН України, ми бачимо, що загальна кількість шкіл у Львівській області станом на початок 2017-2018 навчального року зменшилась на 100.

Відтак робимо висновок про маніпуляцію фактами, де інформація про відкриття восьми шкіл відповідає дійсності, але не вказано, що дві з них приватні. Але найголовніше, спікер замовчує інформацію про те, що загалом кількість шкіл в області зменшилась. І зменшилась дуже суттєво.

Bизначіть вердикт

Маніпуляція. «Наведені спікером факти та документальні дані відповідають дійсності, але побудова причинно-наслідкових зв’язків між ними – викривлена/спотворена/умовна/надумана.