Чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань
запрошує до участі у конкурсі студентів-журналістів.

КОНКУРС «ФАКТЧЕК ДЛЯ
ЖУРНАЛІСТІВ-ПОЧАТКІВЦІВ»

НАПИШІТЬ ФАКТЧЕК-РОЗСЛІДУВАННЯ
ТА НАДСИЛАЙТЕ ЙОГО НА КОНКУРС!

Конкурс триває від 15 травня до 15 жовтня 2019 року.

Надішліть статтю і візьміть участь у конкурсі!

НАДІСЛАТИ СТАТТЮ

Мета конкурсу та умови участі

Мета використання фактчек-методології серед студентів журналістики, посилення громадського контролю щодо висловлювань публічних осіб на регіональному рівні, активізація журналістів-початківців.

Учасники конкурсу: студенти факультетів та кафедр журналістики вищих навчальних закладів України.

Фактчек-розслідування повинно відповідати критеріям конкурсної роботи. Конкурсні роботи, які будуть відповідати усім критеріям, будуть опубліковані на інтернет сторінці www.checkregion-ua.info.

Конкурс «Фактчек для журналістів-початківців» здійснюється Асоціацією з міжнародних питань (АМО, www.amo.cz) в рамках проекту «Посилення громадського контролю в регіонах України ІІ» за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії.

Критерії конкурсної роботи

Матеріали для участі у конкурсі фактчек-розслідувань готуються студентами факультетів та кафедр журналістики вищих навчальних закладів України за фактчек-методологією.

Побудова фактчек-рослідування повинна відповідати наступній структурі:

 • Заголовок – Назва фактчек-розслідування, яка стисло передає зміст матеріалу, тему. Роботи без заголовку не будуть прийматися до участі в конкурсі.
 • Ім’я автора
 • Вступ із досліджуваною заявою
 • Доказ
 • Вердикт – Вердикти у конкурсній роботі можуть бути лише ті, які визначені проектом (правда, фактична помилка, маніпуляція, неправда).
 • Фотографія – Матеріал повинна супроводжувати авторська фотографія (зроблена автором конкурсної роботи), яка відповідає темі фактчек-розслідування.

заяви публічних осіб (політики, громадські активісти тощо) регіонального рівня. Це можуть бути питання місцевого бюджету, інвестицій, податків, освіти, медицини, транспорту, соціальних питань, політичних партій та інше, що є важливим для життя конкретного регіону.

А саме:

 • фактчек-розслідування базується на публічних заявах знакового спікера, які містять конкретні досліджувані факти;
 • заяви повинні бути актуальними і документально зафіксованими (гіперпосилання на джерело, скріншот) – необхідно вказати час, місце, обставини, при яких заява була оголошена;
 • для спростування чи підтвердження факту, який оголошено у заяві, використовується інформація із відкритих публічних джерел – як українських, так і міжнародних. Посилання на джерела – обв’язкове!;
 • інформація, яка отримана із відкритих джерел, використовується в якості аргументів доказової бази;
 • доказ – спростування або підтвердження факту заяви – повинен бути логічним, послідовним, розкривати суть питання, проблематику, демонструвати актуальність теми, неупередженість автора;
 • при побудові доказу вітається використання більше ніж одного джерела, застосування таблиць, графіків, малюнків, мап;
 • вердикт, який демонструє рівень достовірності заяви. Використовуються наступні вердикти: правда, фактична помилка, маніпуляція, неправда.

Детальну інформацію можна отримати у посібнику Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи.

Приклади фактчек-матеріалів можна побачити на https://www.stopfake.org/https://www.factcheck.org/,
https://voxukraine.org/uk/category/proekti/voxcheck-uk/http://bez-brehni.com/.

Конкурсна робота повинна містити не менше трьох і не більше п’яти тез-заяв із одного публічного виступу (інтерв’ю спікера, участь у ток-шоу, заява на конкретну тему тощо), із якими буде працювати автор. Автор самостійно вибирає спікера та тематику заяв. У роботі має бути аргументація чому саме ці заяви були вибрані автором.

Автор повинен продемонструвати вміння використовувати різні типи вердиктів, тому рекомендується підбирати заяви так, щоб при завершенні роботи над доказом можна було застосувати не менше двох вердиктів.

Mінімально 2 000 та максимально 5 000 знаків із пробілами.

Конкурсні роботи надсилаються на сайт www.checkregion-ua.info. Автор заповнить відповідний формуляр для реєстрації у конкурсі та прикріпить до нього матеріал. Матеріали повинні бути у форматі Word, максимальний розмір – 2MB. Фотографія – максимальний розмір 2MB.  Назва файлулатинкою – прізвище автора_місто (напр., Pavliuk_Ternopil). Якщо конкурсна робота у відеоформаті, то подається повний перепис відео і активне посилання на відео у https://www.youtube.com/ . Усі посилання, які вказані у конкурсній роботі повинні бути активними.

Конкурсна робота має відповідати вказаним критеріям та бути надісланою до 15 жовтня 2019 року. Роботи, які будуть надіслані після дедлайну, не будуть розглядатися жюрі.

Вердикт

Оцінювання конкурсних робіт

Конкурсні роботи будуть оцінюватися фаховим жюрі, до якого ввійдуть організатори конкурсу та експерти.

Додаткові бали отримають ті автори, матеріали яких були опубліковані у мас-медіа і за основу береться фактчек-розслідування надіслане на конкурс.

Результати конкурсу буде оголошено 15 листопада 2019 року.

Жюрі буде оцінювати роботи за наступними критеріями:

 1. Актуальність та регіональність.
 2. Ідентифікація та вибір заяв.
 3. Правильне застосування фактчек-методу.
 4. Стилістика та графічне оформленя матеріалу.

ФАКТЧЕК ЯК ТРЕНД РОЗСЛІДУВАНЬ:
МОЖЛИВОСТІ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Олександр Гороховський

ЗАВАНТАЖИТИ ПРАКТИЧНИЙ ПОСІБНИК У PDF

Заяви з річного звіту Олега Синютки, екс-голови Львівської обласної державної адміністрації:

«Львівщина – лідер у будівництві доріг. У 2017 році в області відремонтували 600 км автодоріг із залученням з різних бюджетів рекордної суми по Україні – понад 3 млрд гривень»

Перевіряємо дві тези даного твердження:  «лідер будівництва» та «протяжність відремонтованих доріг».

Джерела перевірки: Інформаційний запит до Служби автомобільних доріг та інформаційний запит до Львівської обласної державної організації

З офіційної відповіді на запит отримуємо інформацію про те, що у 2017 році на Львівщині не було прокладено жодної нової дороги. Відтак заява про те, що Львівщина «лідер будівництва» не відповідає дійсності. Разом з тим, відповідь на запит підтверджує, що протягом 2017 року у Львівській області справді було відремонтовано 603,4 км доріг. Але, важливо,  відремонтовані, а не побудовані. І понад половина з них – це середній поточний ремонт, тобто фактично це ямковий ремонт.

Вердикт: Маніпуляція. «Наведені спікером факти та документальні дані відповідають дійсності, але побудова причинно-наслідкових зв’язків між ними –викривлена/спотворена/умовна/надумана».

«На Львівщині відкрили найбільше шкіл по Україні – 8 новозбудованих шкіл».

Перевіряємо тезу про відкриття нових шкіл  протягом звітного періоду

Джерела перевірки: Інформаційний запит до Міністерства освіти та науки України та до Львівської обласної державної адміністрації

Представники ЛОДА підтверджують інформацію про вісім шкіл, разом з тим, не зрозуміло чому  Олег Синютка та його підлеглі зараховують до списку два приватних навчальних заклади, адже адміністрація точно не доклалась до їх відкриття. Крім того, обидві школи розташовані у Львові, що є поза юрисдикцією ЛОДА.

А от у відповіді від Департаменту загальної середньої та дошкільної освіті МОН України, ми бачимо, що загальна кількість шкіл у Львівській області станом на початок 2017-2018 навчального року зменшилась на 100.

Відтак робимо висновок про маніпуляцію фактами, де інформація про відкриття восьми шкіл відповідає дійсності, але не вказано, що дві з них приватні. Але найголовніше, спікер замовчує інформацію про те, що загалом кількість шкіл в області зменшилась. І зменшилась дуже суттєво.

Вердикт: Маніпуляція. «Наведені спікером факти та документальні дані відповідають дійсності, але побудова причинно-наслідкових зв’язків між ними – викривлена/спотворена/умовна/надумана

«Бюджет області у 2017 році становив 32 мільярди гривень. За рік вдалось збільшити приріст доходів обласного бюджету на 33%, податки на доходи фізичних осіб зросли на 44%.»

Перевіряємо чи відповідають наведені у звіті цифри про виконання бюджету Львівської області у 2017 році.

Джерела перевірки: сайт Львівської обласної державної адміністрації, розділ «Бюджет».

У звіті про виконання бюджету за 2017 рік ми бачимо, що цифри наведені у звіті відповідають фінансовому документу. Згідно з офіційною довідкою, надходження до бюджету дійсно зросли на 33%, а податки – на 44%.

Вердикт: Правда. «Наведені спікером факти та документальні дані, причинно-наслідкові зв’язки, динаміка та перебіг подій/явищ відповідають дійсності» та «спікер демонструє високий рівень обізнаності по темі заяви»

ЗАВАНТАЖИТИ ПРАВИЛА КОНКУРСУ В PDF