Чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (AMO) у співпраці з «Інтерньюз-Україна» та texty.org.ua розпочала проєкт «Використання даних у боротьбі проти маніпуляцій та дезінформації»,  який буде реалізовано у 2020 – 2021 роках.

Головна мета проєкту – покращити підготовку майбутніх регіональних журналістів за допопомогою покращення можливостей викладачів регіональних факультетів журналістики у сфері роботи із первинними даними та їх використанням у журналістській практиці, й посилення знань про фактчекінг як засіб боротьби проти пропаганди.

Цей проєкт продовжує проєкти із 2016-2020 рр., які були спрямовані на використання фактчекінку як важливу складову журналістської праці (детальніше нижче).

Цільовою аудиторією проєкту й надалі залишаються викладачі кафедр і факультетів журналістики та їхні студенти, для яких підготовані фахові семінари від чеських та українських експертів та конкурс студентських журналістських розслідувань на регіональну тематику.

Проєкт здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії в межах програми TRANS.

Сайт checkregion-ua.info був створений у рамках проєкту «Посилення громадського контролю в регіонах України», який реалізує чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (AMO) спільно із українськими партнерами за підтримки програми TRANS Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ця платформа дає можливість журналістам-початківцям із усієї України навчитися використовувати метод фактчекінгу у своїй журналістській діяльності. Цей метод активно використовується у світовій практиці для суспільного контролю офіційних заяв політиків, представників влади регіонального рівня, представників місцевого самоврядування.

У 2019 році вже відбулася серія семінарів «Можливості та перспективи регіонального фактчекінгу» для викладачів факультетів та кафедр журналістики. У семінарах взяли участь представники майже усіх закладів вищої освіти України, де є спеціальність журналістика. Викладачі провели семінари на тему особливостей регіонального фактчекінгу та роботи із джерелами інформації (відкриті державні реєстри, датабази судових рішень, кадастри тощо) для своїх студентів. У травні було оголошено конкурс фактчек-розслідувань для студентів-журналістів, основна мета якого – робота із фактчек-методологією журналістами-початківцями, посилення громадського контролю щодо висловлювань публічних осіб на регіональному рівні.

Друга складова проєкту здійснюється у Чеській Республіці та спрямована на інформування чеського суспільства про російську пропаганду. Асоціація з міжнародних питань перекладає на чеську мову веб-сторінку Stopfake.org і таким чином підвищує розуміння про методи та форми боротьби проти пропаганди, до яких належить і детальна перевірка фактів.

У 2018 році у рамках проєкту «Посилення громадського контролю в регіонах України ІІ» відбулися 3 дводенні семінари «Фактчек як методика протидії маніпуляціям та фейкам. Методика впровадження в навчання» у Львові, Запоріжжі та Києві для викладачів факультетів та кафедр журналістики. Ті, в свою чергу, провели 45 семінарів для студентів факультетів та кафедр журналістики. На цих семінарах студенти познайомилися із методом фактчекінгу та як його використовувати при створенні журналістських матеріалів. На основі цих знань студенти взяли участь у конкурсі фактчек-розслідувань. У грудні 2018 року відбулася заключна конференція у Києві щодо використання фактчекінгу та нагородження переможців конкурсу.

Проект «Посилення громадського контролю в регіонах України» у 2016–2017 роках здійснювався АМО, щоб сприяти об’єктивному та незалежному інформуванню української громадськості через боротьбу із неправдивою інформацією.

Під час цього проекту чеська громадська організація Demagog.cz провела навчання для українських тренерів, які працюють у Stopfake.org a Factcheck.ua. Після вишколу українські фахівці провели 41 семінар у регіонах України. Мета семінарів – наблизити метод фактчекінгу як засіб боротьби проти російської пропаганди та інструмент посилення суспільного контролю на регіональному рівні. У семінарах взяло участь майже 1500 студентів, журналістів та місцевих громадських активістів.