Авторки: Анастасія Дєдова, Зореслава Шеденко

Будинок Русова – це одеська пам’ятна споруда XIX століття, яка щонайменше п’ять разів горіла та донедавна перебувала в аварійному стані.

7 вересня 2017 року в міській раді обговорили питання щодо спрямування кредитних коштів на ремонтно-реставраційні роботи пам’ятника архітектури та містобудування по вулиці Садовій, 21 (будинок Русова). 22 вересня 2017 року консультативна рада з планування території Одеси рекомендувала при реставрації будинку враховувати його функцію як будівлі громадського призначення. Далі розпочалися проєктні розробки та тендерні документації.

Історичне підґрунтя: що і чому призвело до занепаду будинку?

Ця чотириповерхова будівля у стилі необароко стоїть на розі двох вулиць за адресою Садова, 21. Cпоруда тривалий час мала важливе історичне значення. Спершу (від 1897 року, коли розпочалось будівництво) будинок належав почесному громадянину Одеси О. П. Русову. Потім став так званою «Аптекою Гаєвського» (з 1898 року), де ще в той час окрім виробництва ліків займалися медичними науковими дослідженнями.
У 1912 році проведена перша реконструкція будівлі, опісля інтер’єр і зовнішній декор не змінювали.
Після приходу радянської влади будинок перетворили на комунальні квартири, кількість мешканців різко зросла. Аптеку Гаєвського націоналізували й змінили назву на Аптеку № 1.
Після 1991 року ця аптека знову стала приватною, а квартири в будинку виставили на продаж.
Із початку 2000-х споруда вважається аварійною. Усі приміщення стали непридатними для життя, тож це дало привід для юридичного оформлення необхідності проведення реконструкції.
У 2009, 2012 та 2013 було кілька пожеж, що знищили багато приміщень і пошкодили фасад, із будинку відселили всіх жителів. Охорона виставлялася нерегулярно. Потреба в реконструкції стала нагальною. За справу взялася Одеська міська рада.

Хронологія тендерів: більше питань, ніж відповідей

24 квітня 2018 року пройшов аукціон щодо вибору фірми, яка проведе ремонтно-реставраційні роботи будинку Русова. Переможцем обрали ТОВ «Укрспецпроект».

Цьому вибору передували кілька етапів тендерів, де брали участь різні місцеві компанії. Хронологію можна побачити на інфографіці.


Серед відкритих даних про реконструкцію ми знайшли темні плями, з якими й намагалися в подальшому розібратися.

1. Руслан Тарпан: що пов’язує одеського бізнесмена з реконструкцією будинку Русова?

Трохи бекграунду. Як ми вже зазначали, більшість приміщень у будинку Русова перебуває у приватній власності. Тому згідно з 27 статтею Закону України «Про охорону культурної спадщини» їх реконструкція мала б фінансуватися за кошти власників, проте за неї взялася Одеська міська рада. Цікаво, що власниками приміщень виступають люди, які пов’язані з бізнесменом Русланом Тарпаном, який наразі переховується від органів прокуратури.


Про взаємозв’язок власників приміщень та бізнесмена заявили журналісти, які працюють над спільним з Радіо Свобода та телеканалом «UA:Перший» проєктом «Схеми в регіонах».

Що ми дізналися? 2020 рік став роком змін керівництва «Укрспецпроекту» – компанії, що виграла тендер на реконструкцію. У січні посаду директора зайняв Костянтин Демко, уже у вересні директорське крісло перейшло до Вадима Сербіна.
Останній із названих має в арсеналі ще одну керівну посаду – директора компанії «Арт білдінг групп». Засновник цієї фірми ТОВ «Артінвест». Якщо через сайт YouСontrol перевірити список засновників цієї компанії, то серед них знайдемо 2: Гілка О. А. (8%) і ТОВ «Петрекс Плюс» (91,95%).
Остання компанія з цього переліку має лише одного засновника й одного кінцевого бенефіціарного власника. Тип бенефіціарного володіння: прямий вирішальний вплив. Ця особа-засновник – Тарпан Любов Віталіївна. До слова, станом на 01.05.2021 компанія має місцевий податковий борг 16 491 грн.

Варто зазначити, що нашу увагу привернув початковий тендер з учасниками ТОВ «Укрспецпроект» та ТОВ «Арт-проект-2010», у якому виграв останній. Однак невдовзі рішення скасували згідно із Законом про публічні закупівлі. Інших деталей відміни немає.


Ми з’ясували, що в ТОВ «Арт-проект–2010» з 16 серпня 2017 року по 24 вересня 2020 року кінцевим бенефіціарним власником вважався Тарпан Руслан. Звідси випливає, що в торгах, можливо, брали участь підставні компанії, адже факти вказують на зв’язок обох компаній із бізнесменом.
Ще однією цікавою деталлю є те, що субпідрядником, який безпосередньо виконував роботи, став знову ж таки цей «Арт-проект–2010».

2. Скільки все ж таки витратили на реконструкцію споруди?

Ми спробували розібратися й порахувати, у скільки обійшлася Одесі реконструкція будинку Русова. Для цього звернулися до сервісів YouControl та Prozorro.
Після відкритих торгів 18 травня 2018 року укладено договір із ТОВ «Укрспецпроект». Сума – 108 007 626,10 грн. Пізніше укладена додаткова угода про зменшення ціни до 95 051 682,67 грн. Кошти перераховані на рахунок «Укрспецпоекту» 4 квітня 2019 року. Відповідно до умов угоди кошти мали перерахувати тоді, коли всі роботи будуть закінчені. Однак офіційне завершення затрималося, об’єкт уведений в експлуатацію аж через 8 місяців після перерахування коштів. Це може свідчити про неправильне виконання угоди.


22 листопада 2019 відбулися переговори щодо коригування основного договору. Протокол розкриття й договір стверджує, що «Виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника, що передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера та/або здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю і загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю».
На сервісі показу торгів є напис «Торги відмінено», однак намір укласти договір свідчить про те, що все ж цю суму оплатили з міського бюджету.
Такий договір унеможливив участь інших компаній у тендері, адже назва формулюється як коригування попереднього договору з ТОВ «Укрспецпроект».
На сайті державних закупівель не всі тендери містять інформацію щодо суми ПДВ (сума ПДВ подана у 2 із 4 тендерів). Сума всіх тендерів до 22 листопада 2019 складає 111 574 899 грн. Через відсутність інформації про збір ПДВ наші розрахунки приблизні й можуть відрізнятися від реальних. Отже, наші розрахунки показали, що загальна сума, витрачена на реконструкцію, складає 153 306 497 грн.
Звідси випливає, що заяви про витрачені на реконструкцію будинку Русова 150 мільйонів гривень правдиві.

3. Підозри та судові рішення: що відомо?

Розслідування щодо реконструкції будинку Русова в Одесі тривало вісім місяців. У лютому розкрили матеріали справи (обсяг якої загалом складає 28 томів). Відповідно до поданої інформації досудове розслідування встановило, що у травні 2018 року в субпідрядників, а саме в ТОВ «Арт-проект–2010», ТОВ «Реставратор-1946» та ТОВ «Чхоллима», виникли злочинні наміри, спрямовані на знищення, руйнування або пошкодження об’єкту культурної спадщини чи його частин шляхом виконання усупереч науково-проектній документації будівельних та реставраційних робіт.
Також згідно з матеріалами слідства ТОВ «Реставратор-1946» з 2005 року є власником житлових та нежитлових приміщень будинку Русова. Відповідно, за версією слідчих, директорка ТОВ «Реставратор-1946» вступила в змову з підрядником, аби провести ремонт своєї частини будівлі. Роботи у приміщенні виконував ТОВ «Чхоллима». У рішенні про застосування запобіжного заходу надали інформацію щодо змін у приміщеннях, які належать ТОВ «Реставратор-1946» та наголосили на повному або частковому знищенні, руйнуванні або пошкодженні об’єкту культурної спадщини тощо.

Висновки

Реконструкція завершилася, а от проблеми лише з’являються. Мотивацією до нашого розслідування став інцидент, що набув розголосу в мережі. Йдеться про неякісно реставровану скульптуру, яка у квітні цього року «втратила» обличчя. Неозброєним оком видно, що замість спеціальних будівельних матеріалів усередину скульптури вмістили звичайну пластикову пляшку. Знімком у мережі Facebook поділився одеський краєзнавець Євген Сокольський.


Фото: Євген Сокольський

Неякісне виконання реставраційних робіт стало приводом до низки журналістських матеріалів та кількох заяв міського голови Одеси «розібратися в питанні». Тож як розгортатиметься судове розслідування, хто відповідатиме за пластикову пляшку та за чиї кошти виправлятимуть недоліки – лишається таємницею. Про це ми, сподіваємося, дізнаємося згодом.