Оголошено переможців конкурсу кращих фактчекінгових робіт в регіонах!

19-20 грудня у Києві відбулась Міжнародна конференція-воркшоп: «Фактчекінг: міжнародний досвід і українські проблеми». Це підсумковий захід, який завершив серію тренінгів для журналістів та громадських активістів із посилення відповідальності політиків завдяки перевірці їхніх заяв.

Проект організувала громадська організація «Асоціація з міжнародних справ» (АМО, Чехія), за фінансової підтримки Міністерства Закордонних Справ Чеської республіки (Transition). Партнером проекту в Україні стала команда Stopfake.org та Могилянської школи журналістики.

В рамках проекту протягом червня – листопада 2016 року тренінги пройшли в 9 регіонах України. Проводили навчання фахівці Stopfake.org та МЖШ.

Крім того, було оголошено конкурс серед учасників тренінгів та всіх охочих на кращу журналістську роботу із проведення перевірки фактів у висловлюваннях політиків або інших видів фактчекінгу. В конкурсі могли брати участь журналісти та активісти із Харківської, Запорізької, Дніпровської, Херсонської, Одеської, Миколаївської, Львівської, Закарпатської, Сумської, Донецької і Луганської областей. Призовий фонд конкурсу становив  — 20 тисяч гривень.

Учасниками конференції стали 24 журналіста, студенти, викладачі, громадські активісти, які брали участь у тренінгах, а також прагнуть розвивати рух перевірки фактів та підвищення медіаграмотності у своїх регіонах.

Під час конференції було також оголошено імена переможців конкурсу кращих фактчекінгових робіт в регіонах серед журналістів, студентів і активістів.

До п’ятірки переможців конкурсу увійшли представники з Херсона, Харкова, Запоріжжя та Львова. Серед них троє – студенти журналістських спеціальностей українських університетів і двоє журналістів:

1 місце – Костянтин Глушаков – студент факультет філології та журналістики ХДУ (м. Херсон)
2 місце – Влада Думенко – журналіст IT Sector (м. Харків)
3 місце – Костянтин Ценцура – кореспондент Ukraine Business Journal, студент журфаку ЗНУ (м. Запоріжжя)
4 місце –  Антоніна Вишневська – журналіст-фрілансер (Львівська обл.)
5 місце – Крістіна Собко – студент журфаку ЗНУ (м. Запоріжжя)

Всі роботи, які були надіслані на участь у конкурсі, оцінювались журі за наступними критеріями:

  • Аналітика (коректність висновків, інтерпретації джерел, додана вартість у вигляді розвитку перевірки у більш глибоке розслідування)
  • Джерела (коректне використання валідних джерел, першоджерел, підтверджених документами тощо)
  • Актуальність (наскільки актуальною є тематика і чи є потенціал для розвитку теми і зацікавлення більшої кількості читачів, активістів)
  • Суб’єктивний фактор (відповідність умовам конкурсу, форма, стиль подачі матеріалу).

Конкурсні роботи оцінювало фахове журі:

Олександр Гороховський — головний редактор Factcheck.com.ua
Олена Шкарпова — головний редактор VoxСheck
Артем Бабак — журналіст Stopfake.org
Олексій Набожняк — викладач Могилянської школи журналістики
Олена Голуб — координатор відділу моніторингу і аналітики ЗМІ (ІМІ), член Незалежної Медійної Ради
Роман Кабачій — провідний медіа-аналітик ІМІ, сфера експертизи – журналістські стандарти і етика

Всю інформацію про запропоновану методологію для фактчекінгу учасникам конкурсу можна знайти тут.

Також на сайті checkregion-ua.info можна ознайомитись із фактчекінговими матеріалами від учасників конкурсу.

Перед учасниками із презентаціями виступили журналіст StopFake Артем Бабак, координатор відділу моніторингу і аналітики ЗМІ в ІМІ Олена Голуб, головний редактор Factcheck.com.ua Олександр Гороховський, головний редактор VoxСheck Олена Шкарпова, менеджер проекту Demagog.cz Zdenek Jirza.