Автори: Владислава Кріцька та Каріна Чорнобук
Театральна площа – візитна картка міста. Вона була збудована ще в 1980 році за проєктом київського архітектора Степана Павловича Сліпця. У 2014 році площа була закрита на реконструкцію і лише у 2020 її повністю відновили. Але завдяки кому це сталося?

Проєктна складова
Сумська міська рада оголосила про підсумки відкритого архітектурного конкурсу на визначення кращої проектної пропозиції із комплексної реконструкції забудови та благоустрою площі Театральна в м. Суми. За поданою інформацією бачимо, що присуджена тільки друга і третя премії, але перша – ні, відповідно, і переможця конкурсу немає. Тож хто отримає контракт?

 

 

За даними Prozorro, гроші на розробку проєкту отримало ТОВ «БКП «Архбудпроект», про це також свідчать дані зі spending.gov.ua, де є договір на цю суму і трансакція за квітень 2020 року. Важливо те, що, за цими ж даними, УКБ Сумської міської ради виділяло кошти ТОВ «БКП «Архбудпроект» ще 4 рази на реконструкцію площі, а саме до проведення основного тендеру.
Також ключовим моментом є приватна комерційна фірма «СЕЙРО», яка подала позов на Сумську міську раду, де зазначила, що рішення виконкому Сумської міської ради «Про проведення відкритого архітектурного конкурсу на визначення кращої проектної пропозиції із комплексної реконструкції забудови та благоустрою площі Театральна в м. Суми» є незаконним, але Сумський окружний адміністративний суд відмовив у скасуванні рішення, а третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, було саме ТОВ «БКП «Архбудпроект».

Головний підрядник

Переможцем тендеру на реконструкцію Театральної площі стало ТОВ «Суми-Сервіс-Буд». Що про нього відомо? По-перше, основною діяльністю товариства є «41.20 Будівництво житлових та нежитлових споруд», але за даними Dozorro, більшість робіт, які виконує це товариство, – це «Поточний ремонт асфальтового покриття прибудинкових територій» або «Капітальний ремонт прибудинкової території». По-друге, Південний офіс Державної аудиторської служби України виявив порушення у процедурі закупівлі UA-2020-06-17-008267-с.

ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» нерідко пов’язують із керівництвом Сумської міської ради. Тому замовник, а саме Управління капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міської ради, звернулися з позовом на Держаудитслужбу і виграло цю справу.
Конкурентом ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» на реконструкцію Театральної площі було ТОВ «Зеніт-Брук». За даними Dozorro, ці два товариства зустрічалися на торгах всього 4 рази, де ТОВ «Зеніт-Брук» виграло три рази з чотирьох.

Цікаво те, що «Зеніт-Брук» має більшу кількість пропозицій і проведених тендерів, аніж «Суми-Сервіс-Буд», але саме цей контракт вони не отримали.

ТОВ «Суми-Сервіс-Буд»

ТОВ «Зеніт-Брук»

За допомогою spending.gov.ua визначаємо, що УКБ Сумської міської ради укладало договори з ТОВ «Зеніт-Брук» 37 разів за 2020 рік, а з ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» всього один, і це була саме угода про реконструкцію Театральної площі.
Також цей тендер має певну кількість незадовільних ознак за розрахунком індексу ФОКС. Тож він має ознаки неефективної господарчої діяльності, ознаки можливої неспроможності виконання своїх зобов’язань, ознаки сумнівної якості переможця.

Грошова складова

Тендерний договір підтверджує, що кінцева оплата після завершення робіт здійснюється в 30-денний термін після закінчення цих самих робіт, але за умови наявності коштів у бюджеті. Строк виконання робіт – 176 календарних днів.


За даними Сумської міської ради реконструкція Театральної площі завершилася 11.10.2020, тобто раніше 176 календарних днів. Щодо коштів, то spending.gov.ua надає таку інформацію:

Отже, загальна сума трансакцій за виконані підрядником роботи становить 28,7 млн грн. Це означає, що коштів у бюджеті недостатньо і пункт 4.4. договору №72-20 є невиконаним.
Примітка: Зовсім нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики України запустили новий проєкт «Велика реставрація». Цікаво те, що на реставрацію пам’яток культури на острові Хортиця виділено 77,3 млн грн державних коштів, а на реконструкцію Театральної площі виділено 35 млн грн місцевих коштів.

Директори ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» і ТОВ «БКП «Архбудпроект»

Олександр Павлович Шевченко – кінцевий бенефіціар ТОВ «Суми-Сервіс-Буд».
Валерій Панасович Лавришик та Анатолій Олександрович Єпіфанов – кінцеві бенефіціари ТОВ «БКП «Архбудпроект».
У відкритій базі даних фахівців з обстеження інженерних систем будівель немає їхніх ПІБ, отже, вони є неатестованими енергоаудиторами. За даними YOUCONTROL, обидва ТОВ мають кримінальні та адміністративні судові справи. Зокрема, Шевченко є підозрюваним у справах з привласнення коштів, а Єпіфанов у справах про порушення конкурентності.
Щодо Єпіфанова та Лавришка, то на них зареєстровано два ТОВ з одного виду діяльності «71.11 Діяльність в області архітектури» і майже однаковою назвою ТОВ «Архбудпроект» і ТОВ «БКП «Архбудпроект», що були відкриті з різницею в два роки. Сам же Анатолій Єпіфанов є економістом за освітою, а також був тісно пов’язаний з депутатською діяльністю: перший голова Сумської ОДА та представник Президента України в Сумській області.
Зараз же Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження, а саме: справу про незаконне використання грошей міського бюджету. Мова йде якраз про реконструкцію фонтану на Театральній площі, де було завдано збитків майже на 1 млн грн. «За попередніми даними слідства, посадовці органу місцевого самоврядування спільно зі службовими особами суб’єкта господарювання – підрядника використовували службове становище для одержання неправомірної вигоди через завищення обсягів та вартості виконаних робіт», – повідомляє СБУ. Правоохоронці арештували обладнання фонтану в межах кримінального провадження.
Цікаво те, що сам Шевченко вже отримував підозру зі схожої справи. Реконструкція фонтану в дитячому парку «Казка», де був факт заволодіння майже 400 тис грн бюджетних коштів.
Згідно з даними YOUCONTROL ТОВ «Суми-Сервіс-Буд» проходило планові перевірки державними службами, але саме в 2020 році, коли навколо цього товариства сталося стільки подій, не було жодної перевірки.

Щодо ТОВ «БКП «Архбудпроект», то відсутні дані в реєстрах, як запланованих перевірок, так і результати попередніх.
Як зазначалося вище, то обидва ТОВ мають судові справи. Згідно з даними Опендатабот, «Суми-Сервіс-Буд» не має жодного судового рішення в 2020 році. З ТОВ «БКП «Архбудпроект» така ж ситуація.

Фонтан Театральної площі

Як було зазначено вище, то на реконструкцію цього фонтану були «відмиті» кошти, але є ще кілька моментів. Сумська область була в «червоній» карантинній зоні на час роботи фонтану, і його відкрили перед виборами міського голови, а через три тижні, тобто 26.10.2020 вже почали демонтажні роботи. На виконання цих робіт, за даними Prozorro, мав бути проведений тендер на 250 тис грн. Він так і не відбувся, але сам фонтан все ж таки демонтували.
«Арештовані деталі фонтану зберігалися всю зиму на території КП «Міськсвітло», а вже зараз їх повернули на місце і розпочинають відновлення фонтану. Так вийшло завдяки клопотанню посадовців Сумської міської ради, тому судом знятий арешт на обладнання з метою його використання. Саме слідство триває» – повідомляє «Суспільне». Спираючись на цю інформацію нам не вдалося знайти жодних даних, а саме судових рішень/ухвал щодо зняття арешту з обладнання фонтану на Театральній площі.

У тендерній документації, яку можна знайти на Prozorro, у розділі «Благоустрій території/організація рельєфу» прописана кількість лав та урн на площі.


Ми відправилися на Театральну площу і порахували реальну кількість цих об’єктів. Дані такі: лава (всього) – 25, що на 3 менше, ніж зазначено. Урна для сміття вулична – 11, що на 1 менше, ніж у документі.

Висновок

Неповні дані, зв’язок міської ради з певними ТОВ, тендер із незадовільними ознаками, часті перемоги Сумської міської ради в судах дають змогу визначити, що реконструкція Театральної площі відбувалася безвідповідально. Перемога на тендері ТОВ «Суми-Сервіс-Буд», до яких УКБ в 2020 році жодного разу не зверталося, не виконання пунктів договору міською радою, відсутність судових ухвал/рішень, «кримінальні директори» ТОВ і жодних офіційних заяв від Сумської міської ради з цього приводу дають відповідь на питання: «Як реконструювали Театральну площу в Сумах?» – дивно, маніпулятивно, неправдиво та без доступу до повної, точної, достовірної інформації.