Автор: Діана Зубар
У 2019 році кількість випускників загальноосвітніх закладів складала приблизно 325,5 тисяч, а вже у 2020 їх було приблизно 346 тисяч. Незалежно від того, що кількість потенційних абітурієнтів зростає, кількість вступників до регіональних вузів або залишається на рівні, або зменшується, адже ті, хто отримав високий бал на ЗНО, частіше обирають рейтингові столичні університети.
Розглянемо проблему на прикладі регіональних вишів, зокрема м. Суми – Сумського державного університету, Сумського національного аграрного університету та Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка у порівнянні з найбільш популярними київськими університетами у період 2019 – 2020 років.
Одними з найпопулярніших університетів серед вступників залишалися Київський національний університет імені Тараса Шевченка та НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». У рейтингу університетів “Топ-200 Україна” вони відповідно займали перше та друге місця. СумДУ за два роки перейшов із 6 позиції на 3, решта університетів займали позиції після 100.
Не зважаючи на те що Сумський державний університет займає одну із провідних позицій у рейтингу, кількість охочих вступити до нього майже не зросла. У 2019 та 2020 роках заяви до ЗВО подали майже 4,5 тисячі абітурієнтів. Частина зарахованих студентів у обидва роки становила близько 20%. Ліцензійний обсяг зменшився, і за рахунок цього кількість невикористаних ліцензійних місць також стала меншою. Відповідно у 2020 заповнення ліцензійного обсягу зросло з 29% до 42%.
У Сумському національному аграрному університеті у 2020 році кількість поданих заяв зменшилася більш, ніж вдвічі, порівняно з попереднім роком, але кількість зарахованих студентів стала вищою і становила 72,6% від поданих заяв. Рівень заповнення ліцензійного обсягу за рік зріс із 20,1% до 29,3%. Навіть при зарахуванні на навчання значної частини вступників,
університет зміг закрити ліцензійний обсяг лише на 1/3. У рейтингу «Топ-200» університет у 2020 році змістився на 12 позицій донизу.
Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка впродовж цих двох років отримував близько 2 тисяч заяв та зараховував близько 500 випускників загальноосвітніх закладів. Відсоток зарахованих студентів становив 21,3% та 23,9% відповідно. Відсоток заповнення ліцензійного обсягу зріс за рахунок наданої меншої кількості місць і у 2020 становив 18,3%. У рейтингу «Топ-200» університет за рік піднявся на 17 позицій.
Щодо Київського національного університету імені Тараса Шевченка, то значних змін у динаміці не відбулося. Впродовж 2019–2020 років його обирали близько 40 тисяч випускників шкіл, а на навчання зараховували близько 5 тисяч студентів. У 2020 році КНУ зарахував на пів тисячі студентів більше. Ліцензійний обсяг у 2019–2020 був закритий на 58% і 69,4% відповідно.
НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» теж отримував близько 35 тисяч заяв і зараховував по 5 тисяч студентів. Обсяг ліцензійних місць за рік знизився, тому заповнення у 2020 становила 68,8%. У 2019 цей показник дорівнював 49%.
Дослідження показує, що навіть підвищення рейтингу регіональних сумських університетів не сприяє тому, що їх починає обирати більше абітурієнтів. На прикладі Сумського національного аграрного університету ми можемо бачити зниження популярності регіональних вузів, при цьому у київських університетів кількість поданих заяв впродовж 2019–2020 років значно не змінювалася.
Чи впливає середній бал ЗНО випускників на вибір університетів? Найвищий середній бал зарахованих на бюджет та контракт впродовж двох років у КНУ імені Тараса Шевченка. Серед бюджетників цей бал тримався на рівні 185, серед контрактників він становив близько 167. На другому місці за середнім балом ЗНО у вступників – КПІ імені Ігоря Сікорського. Тут серед зарахованих на бюджет середній бал становив 174, на контракт у 2019 році – 157,97, у 2020 – 161,99.
Серед сумських регіональних університетів найвищий середній бал ЗНО зарахованих на бюджет у СумДУ – 162,82 та 164,13. Серед контрактників – близько 145 балів. Не зважаючи на те що СумДУ займає 3 позицію серед українських навчальних закладів, середній бал ЗНО студентів, що обирають університет, значно нижчий, ніж у вищевказаних київських університетів.
Найнижчі показники серед досліджуваних регіональних вишів має СНАУ – близько 144 балів для бюджетників та 130–132 для контрактників. Порівняно з 2019, у 2020 році середній бал зарахованих студентів став нижчим. У СумДПУ це близько 154 балів для тих, хто на бюджеті, та близько 134 для контрактних пропозицій.
При цьому мінімальний середній бал зарахованих на бюджет у кожному університеті становить близько 100 балів. Варто зазначити, що у 2019 році у КПІ був найвищий мінімальний середній бал ЗНО серед зарахованих на бюджет. Він становив 120,67 балів.
Спостерігаючи таку динаміку, помічаємо, що значна кількість абітурієнтів із високими балами ЗНО обирає столичні університети, тому й число зарахованих є стабільним.
Відтак регіональні сумські ЗВО, навіть маючи високі рейтинги, втрачають своїх студентів попри необхідні значно нижчі середні бали ЗНО для вступу. Молодь приваблює столиця і більше можливостей у ній.
Фото: Діана Зубар
Відповідальний секретар відбіркової комісії факультету іноземної філології та соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики та філології Сумського державного університету Інна Сипченко виділяє кілька причин непопулярності сумських вищих навчальних закладів. По-перше, це незручна транспортна розв’язка, зокрема залізнична. Також у місті немає аеропорту, що впливає і на кількість іноземних студентів. Ще одна причина, на думку експертки, це те, що деякі випускники навіть не розглядають перспективи вищої освіти, адже відразу знайти високооплачувану роботу за спеціальністю досить складно. Престижність вищої освіти знижується, а це зі свого боку призводить до втрати студентів.