Навчальний курс для викладачів факультетів та кафедр журналістики українських університетів «Журналістика в умовах воєнного часу» став реакцією на агресивний повномасштабний напад Росії на Україну 24 лютого 2022 року. Оскільки майже всі українські державні реєстри та кадастри, які були відкриті для роботи журналістів та громадян України, з метою безпеки закрилися, то й робота українських медіа в умовах воєнного часу зазнала разючих змін. Після консультацій з українськими журналістами-практиками, робота яких базувалася саме на журналістиці даних та роботі із кадастрами та реєстрами, реалізаторами проєкту «Підвищення якості навчання молодих журналістів в Україні» АМО, було прийнято рішення реалізувати навчальний курс для викладачів, який би визначив основні напрямки роботи та можливості журналіста в Україні під час війни.
Лекторами курсу стали журналісти-практики з «Наші гроші. Львів» та Texty.org.ua, які щодня працюють із даними, що фіксують злочини російських військових в Україні. Теми курсу були наступними:
- Особливості роботи антикорупційного сайту в умовах воєнного стану
- Нові медіа та соціальні мережі – як боротися з дезінформацією
- OSINT розслідувань щодо ідентифікації російських військових
- Нові медіа в новій реальності: OSINT та аналіз даних
- Як розшукати історію в даних
Детальна програма навчального курсу “Журналістика в умовах воєнного часу”.
«Із початком повномасштабного вторгнення студенти кафедри журналістики та соціальних комунікацій відразу долучилися до боротьби на інформаційному фронті. Але у них була ціла купа запитань, на які ми – викладачі – не завжди мали відповіді. Як ідентифікувати родичів російського військового, щоб повідомити цих родичів, що їхнє “чадо” у полоні? Як відстежувати російські військові злочини? Як використовувати мапи? Тому програма для українських викладачів від чеської організації АМО була надзвичайно корисною. Декілька викладачів кафедри прослухали тренінги онлайн і мали дуже позитивні відгуки на матеріали, які підготували журналісти сайтів «Наші гроші Львів», Texty.org.ua. Це справді та інформація, яка дасть змогу зробити наші курси для студентів сучасними, цікавими і такими, що відповідатимуть потребам воєнного часу», – Наталія Стеблина, професорка кафедри журналістики та соціальних комунікацій Донецького національного університету імені Василя Стуса.
Курс “Журналістика в умовах воєнного часу” відбувся в межах проєкту «Підвищення якості навчання молодих журналістів в Україні», який здійснюється АМО за фінансової підтримки Програми трансформаційної співпраці МЗС Чехії.