Автори: Емілія Огар, Данило Коломієць

Європейські міста-партнери Бучі (2000-2022)

Навесні про Бучу, невелике місто під Києвом, довідався увесь світ. Спершу міжнародні інформаційні агенції та масмедіа  облетіли фотографії знищеної  колони російської військової техніки. Як доказ неймовірного спротиву ЗСУ. Згодом, після звільнення, фотографії сплюндрованого понівеченого  окупантами міста. Як доказ терору й варварства окупантів.  

Після деокупації місцеве самоврядування Бучі, як й інших українських міст, зіткнулися з  безпрецедентними викликами. Йшлося не лише про  відновлення  пошкодженої критичної  інфраструктуру,  житла (770 сімей залишилися без домівок), комунікацій – йшлося про «гуманізацію» усього життєвого простору, про фізичну й моральну допомогу бучанцям, які пережили страшні часи окупації. «Хочу віддати належне головам українських громад, які зараз здійснюють титанічну працю. Місцеві громади під час війни відіграють вирішальну роль в українському опорі», – зазначила на одній із зустрічей  Клаудія Лучіані, голова Директорату людської гідності, рівності та врядування Ради Європи (Міжнародний марафон https://decentralization.gov.ua/news/14792).

Однак впоратися з усім самотужки  було б  просто нереально. На допомогу прийшли органи  регіональної і центральної влади України, громадський сектор, волонтерський рух і міжнародні організації. Міністерство розвитку громад та територій України навесні ініціювало Міжнародний марафон місцевого самоврядування.

Буча відчула  міцне плече  тих європейських міст, з якими  її ще до війни  пов’язували побратимські зв’язки, і тих, що стали партнерами вже після повномасштабного вторгнення. 

Загалом серед побратимів і партнерів Бучі 19 міст. З них 8 уклали угоди з Бучею впродовж 2000-2013 років: Оспедалетто (Італія); Ковель, Тячів, Білгород-Дністровський (Україна); Буча (Угорщина); Пон-де-Шерюї (Франція); Тушин, Ярошин, (Польща). 

Від 2014 року і до початку повномасштабної війни партнерами Бучі стали: Паланга (Литва); Пщина (Польща), Шкоф’я-Лока (Словенія).  

Упродовж лютого-листопада у міста з’явилося ще  вісім міст-партнерів, що одразу ж включилися у реноваційні процеси… 

Так, зросла кількість міст-партнерів з Польщі: до  Тушина і Пщини доєдналося Катовіце. Маючи ефективний досвід побудови  індустріального парку за допомогою  IT та аутсорсинг, новий партнер, за словами мера Бучі Анатолія Федорука,  пообіцяв «надати підтримку в створенні Bucha Techno Garden – території пріоритетного розвитку в межах Бучанської громади площею 3433 га. Мер Катовіце Марцін Крупа на власні очі бачив масштаби руйнування українського міста після його звільнення. 

З пропозицією встановити партнерські зв’язки з містом Буча вийшло італійське місто Бергамо. Заснована тут ще у 1980-х рр. одна з найбільших італійських гуманітарних організацій CEVSI виділила перші пів мільйона євро на відновлення комунальної інфраструктури та об‘єктів соціальної сфери, переобладнання парків спеціальної техніки. CESVI разом з муніципалітетом Бергамо  планує збирати кошти на допомогу і в подальшому.

Сучасну історію партнерства Бучі  після повномасштабного вторгнення Росії продовжила угода про співробітництво з німецьким містом Бергіш-Гладбах.  Саме звідси у перші дні після звільнення українське місто отримало автомобіль швидкої допомоги, дві пожежні машини, гуманітарну допомогу. Бергіш-Гладбах  прийняв у себе вимушених переселенців з Бучі, влітку організував відпочинок для дітей Бучанської громади. У планах  – допомога у розв’язанні транспортних і безпекових питань, залучення для цього  німецьких інвестицій.  «Це для нас не просто радість, а і велика пошана. Це чудово, що ми підписуємо контракт і можемо дати йому життя» – наголосив  під час підписання угоди мер міста Бергіш-Гладбах Франк Штайн.

Серед партнерів, що від початку війни активно допомагають Бучі,  міста країн Балканського регіону. Упродовж 2020-2021 рр. понад 10 словенських муніципалітетів  брали участь у словенсько-українському партнерстві  в рамках Програма «U-LEAD з Європою». Вже 13 березня 2022 р. кордон  перетнула перша вантажівка з екстреною допомогою від Словенії. Громада міста Кочев’є влітку прийняла на відпочинок діти з Бучанської громади. 20 жовтня 2022 р. Буча підписала  Угоду про співробітництво і партнерство з містом Кавадарці (Республіка Північна Македонія). 

Вже відомо, що наприкінці листопада географія європейського партнерства Бучі у рамках city-to-city  розшириться. Міський голова Бучі Анатолій Федорук планує під час Конгресу Асоціації мерів Франції обговорити питання співпраці  під час відбудови з мером міста Авран Давідом Ніколя. Для укладання відповідного меморандуму пан Давід Ніколя планує відвідати  Бучу ще цього року.